Tovább a tartalomhoz | Ugrás a navigációhoz

Személyes eszközök
Itt vagyunk: Főoldal Plone Haladóknak A tartalomelemek tulajdonságai
Bekezdések

A tartalomelemek tulajdonságai

Legutolsó módosítás: 2011. január 25., 15:13

Feltöltött anyagaink számos tulajdonságát állíthatjuk be a feltöltési űrlapon. Létrehozás után, utólagos szerkesztéskor is ezzel az űrlappal módosítjuk a tulajdonságaikat, ezért fontos tudni, milyen tulajdonságokról van szó.

Az új tartalmi elem típusának kiválasztása után egy összetett űrlapra jutunk, melyen sokféle mezőt tölthetünk ki. Az áttekinthetőség érdekében a mezők csoportokba vannak sorolva. Kezdőknek elég az alapértelmezett mezőket kitölteniük, aki azonban a portál képességeit ki szeretné használni, egy idő után ismerkedjen meg a többi mezővel is. A csoportosítás szerint ismertetjük a mezőket:

Alapértelmezett

 mappa_alapert.jpg

  • Cím: Néhány szavas (max egy mondatos) cím. Fontos tudni, hogy a Plone esetében nem kell azonosítót választanunk, mert azt a rendszer automatikusan készít a cím alapján. Ennek az a nagy előnye, hogy a címben használhatunk ékezetes betűket, szóközt és írásjeleket is, ahogy általában egy cím esetében szoktuk. A cím kötelező mező, ha elfelejtjük kitölteni, piros keretben jelenik meg, „Szükséges” felirattal. A kötelező mezőket egyébként az elnevezésük melletti piros négyzet jelzi.

  • Leírás: Összefoglaló néhány mondatban. Bevezetőnek is felfoghatjuk, az újságcikkek lídjéhez hasonlóan. A portál listáiban általában cím és leírás együtt jeleniók meg, a cím kiemelve, s alatta a leírás kisebb betűvel. Kedvcsináló szerepe is van, megkönnyíti a gyors áttekintést.

  • Szövegtörzs: Ide kerül a téma részletes kifejtése. Az előző mezőket nem formázhatjuk, itt azonban lehetőségünk nyílik a szövegszerkesztő programokból ismert eszközök használatára. Nem kell használnunk kódokat, hanem a szövegszerkesztőből ismert WYSIWYG módon formázhatunk, azaz rögtön látjuk, hogy néz majd ki a kész szöveg. A mező tetején találjuk az eszköztárat, melynek ikonjai mutatják az egyes funkciókat:

    • Betűstílusok: (B=bold, azaz félkövér; I=italic, azaz dőlt)

    • Bekezdés rendezése (balra, középre, jobbra rendezett)

    • Számozás és felsorolás

    • Behúzás növelése / csökkentése

    • Kép beillesztése

    • Belső és külső csatoló (link), illetve horgony beillesztése

    • Táblázat létrehozása

    • Váltás vizuális szerkesztő és HTML kódolás között

    • Stílusok listája: innen egyet kiválasztva az egész bekezdés az adott stílusra vált.

  • Megjegyzés a változtatáshoz: Ha a verziókezelést használjuk majd, jól jöhet egy-egy megjegyzés az adott változtatáshoz, azaz pár szavas összefoglaló arról, mit változtattunk.

Kategorizálás

mappa_kategoriak.jpg

Ehhez az elemhez, melyen most dolgozunk, kategóriákat rendelhetünk. A kategóriák olyan kulcsszavakat jelentenek, mely portálunk bármely tartalomeleméhez hozzárendelhető. Később lehetőségünk nyílik a kategóriák szerinti keresésre, listázásra.

A kategóriákat magunk hozzuk létre. Először még üres a bal oldali kategórialista, ekkor a jobb oldalra (Új kategóriák) írhatjuk a kategóriákat, soronként egymás alá. Ha már van bejegyzés a bal oldali listában, ezekből is jelölhetünk ki néhányat (ha egynél többet kívánunk kijelölni, tartsuk lenyomva a Ctrl gombot és így kattintsunk a kiválasztandó szavakra).

Itt állíthatjuk be a tartalomelem nyelvét, és megadhatunk földrajzi helyet is, amire vonatkozik.

Hozzárendelhetünk kapcsolódó elemek a portálon belül, melyek majd a szövegtörzs után jelennek meg. Ha szeretnénk ilyen hozzárendelést, a „Kapcsolódó elemek” helyen kattintsunk a Hozzáadás gombra.

Dátumok

mappa_datumok.jpg

Lehetőség van tartalmi elemünk „időzítésére” is. Megadhatjuk megjelenítésének kezdetét és végét is. Ha semmit nem adunk meg, az elem folyamatosan elérhető lesz (persze a külvilág számára csak publikálás után). Ha csak kezdetet adunk meg, onnan bármeddig elérhető, ha csak lejáratot, a publikációtól addig az időpontig érheti el a külső szemlélő, ha pedig mindkettőt megadjuk, csak ebben az időszakban.

Tulajdon

mappa_tulajdon.jpg

Az Alkotók, Közreműkődők és Szerzői jogok kitöltése után a tartalomelem megjelenítésekor ezek az adatok is megjelennek. Az alkotónál megadhatunk egy más felhasználónevet is, s akkor az illető lesz a tartalomelem gazdája.

Beállítások

mappa_beallitasok.jpg

Kipálandó mezőkről van szó, melyek aktiválása engedélyezi az adott funkciót.

Hozzászólás engedélyezése: bejelentkezett felhasználók megjegyzéseket fűzhetnek az elemhez, sőt a megjegyzéshez is fűzhetnek további megjegyzéseket (fórum-jelleg).

Kizárás a navigációból: nem kerül bele a navigációs fába. Hasznos lehet pl. akkor, ha valamilyen módon fel szeretnénk használni ezt az elemet, de nem akarjuk, hogy a felsőszintű elemek között (a fülekben), vagy a navigációs portletben megjelenjen.

Bemutató mód: Amennyiben a szövegtörzset stílusokkal tagoltuk és a szöveg részeinél használtuk a Címsor stílust, akkor címsoronként egy-egy oldalon megjelenítve, mint bemutatót is megtekinthetjük tartalomelemünket.

Tartalomjegyzék: Hasonlóan a bemutató módhoz, a címsorokból tartalomjegyzék készül, melynek alapján a tartalomelem elején egy lenyitható listában jelennek meg a címek, és rögtön a kívánt címhez ugorhatunk.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek