Mire képes a Plone?
A Plone portálkezelő rendszer legfontosabb jellemzői dióhéjban
-
Könnyű kezelhetőség: Internetes böngészőprogrammal kezelhető, nincs szükség kiegészítő szoftverre. Kezelőfelületének túlnyomó része magyar nyelvű, a fordítás legalább 80%-ban elkészült.
-
Szöveges anyagok formázása: A közreadott rövidebb-hosszabb oldalak szöveges kinézetét egy olyan eszköztárral alakíthatjuk, amilyet a szövegszerkesztőnkben is megszoktunk. Nincs szükség kódolásra. A szövegformázás során kijelöljük a formázandó szövegrészt és egy kattintással beállíthatjuk a félkövér, dőlt betűs, aláhúzott részeket, illetve hasonlóan adhatunk meg csatolókat (linkeket) is. Lehetőség van előre elkészített stílusok (pl. címsorok) használatára. Ezekre építve a hosszabb szövegek részekre osztva is megjeleníthetők, automatikusan készített tartalomjegyzékkel ellátva.
-
Ismert irodai dokumentumok kezelése: Feltölthetünk bármilyen adatállományt, amit a portál látogatói letölthetnek. Az ismert irodai fájlok esetében (mint pl. az OpenOffice.org vagy Word dokumentumok, Excel táblázatok, Powerpoint és PDF fájlok) feltöltés után megjelenik a feltöltött anyag formázott előnézete, tehát egy ablakban úgy láthatjuk, ahogy a szövegszerkesztőnkben is láttuk.
-
Teljes szöveges keresés: A szerkesztett szövegek és a feltöltött irodai fájlok tartalmának teljes szövege indexelésre kerül és kereshetővé válik. Ha portál jobb felső sarkában található keresősorba írunk egy-két szót, máris kapjuk a találatokat (LiveSearch)
-
Közösségi portálfejlesztés: Nem csak egyszerű honlapokat, hanem közösségi portálokat hozunk létre. Több felhasználó közös munkájával fejleszthető a tartalom, és kioszthatók a szerepek, hogy a publikációs folyamatban ki miért felelős. A létrehozott anyagok (pl. szöveges oldalak, hírek, események, stb.) korrektúrát követően válnak elérhetővé bárki számára.
-
Multimédiás tartalmak használata: Portálunkra hang- és video anyagokat is feltölthetünk. A videokat hagyományosan, vagy flash animációként is lejátszhatjuk, korszerű és széles körben ismert technológiával.
-
Időhöz kötött megjelenés lehetősége: Bármilyen tartalomtípus esetén megadhatjuk közzétételének kezdetét és/vagy végét. Hasznos lehet aktuális anyagok, közlemények, események, hirdetések közreadásában.
-
Verziókezelés: A feltöltött tartalmakat bármikor javíthatjuk. Javításainkkal az adott tartalom egy új verzióját hozzuk létre. A korábban létrehozott verziókat áttekinthetjük és visszatérhetünk dokumentumunk egy régebbi állapotához, ha erre szükség van.
-
Választható grafikai arculat: Honlapunk arculatát különböző témák közül választhatjuk, melyek más-más színeket és elhelyezést adnak az oldalak tartalmának. A kiválasztott téma fejlécében szereplő képet (logot) saját oldalunk számára testreszabhatjuk.
-
Gyűjtemények: Létrehozhatunk „mentett kereséseket”, melyeket bármikor előhívva az adott szempontok alapján válogatnak ki elemeket honlapunk egészéből. Ilyen a hírek és az események gyűjtője is, melyek alapértelmezésben szerepelnek a rendszerben.
-
Többnyelvűség: Oldalaink egy részét vagy akár az összes tartalmat is lefordíthatjuk más nyelvekre. Minden tartalmi elem összes rovatának fordítása külön-külön megadható.
A Plone-ról rendszergazdáknak és webmestereknek - a technológiai háttérről néhány szóban
-
A Plone hatékony és rugalmas. Egyaránt ideális internet és intranet szerverek, dokumentum publikáló rendszerek, portál szerverek vagy több helyen tevékenykedő szervezetek kommunikációját elősegítő csoportmunka (groupware) szerverek kialakítására.
-
A Plone könnyen használható. A Plone csapat szakértői úgy alakították ki a rendszert, hogy a tartalmat létrehozó, aktualizáló és karbantartó személyek (tartalom menedzserek) számára könnyen használható és vonzó környezetet kínáljon.
-
A Plone könnyen telepíthető. A Plone rendszer automatikus telepítővel rendelkezik, és néhány kattintással akár egy munkaállomáson is teljes tartalomkezelő (content management) rendszert hozhatunk létre percek alatt.
-
A Plone nemzetközi. A Plone felhasználói felület több mint 50 nyelvű fordítást tartalmaz, valamint olyan eszközöket, melyekkel többnyelvű webszerverek hozhatók létre.
-
A Plone széleskörűen támogatott. A nemzetközi Plone fejlesztői csapat csaknem száz fejlesztőből áll, és több száz cég áll rendelkezésre, amelyek Plone fejlesztéssel és támogatással foglalkoznak, közöttük több Magyarországon is nyújt kereskedelmi szolgáltatásokat.
-
A Plone szabványos. A Plone nagy gondot fordít a hozzáférhetőséggel kapcsolatos nemzetközi szabványok betartására, például a gyengénlátó felhasználók érdekében. A Plone oldalak megfelelnek az US Section 508, illetve a W3C's AA rating for accessibility követelményeinek, emellett pedig a legjobb gyakorlatot követik az olyan elterjedt szabványok, mint az XHTML és CSS felhasználása során.
-
A Plone nyílt forrású (Open Source). A Plone a Linux operációs rendszerhez hasonlóan a GNU General Public License alatt kerül terjesztésre. Ez lehetővé teszi a Plone használatát licenszdíj fizetése nélkül, és garantálja a termék folyamatos továbbfejlesztését.
-
A Plone bővíthető. Bővítmények garmadája áll rendelkezésre, melyek a Plone alaprendszert igény szerint új funkcionalitással és tartalom típusokkal bővítik. A Plone web standard megoldásokkal és nyílt forrású programnyelvek segítségével bővíthető.
-
A Plone technológia semleges. A Plone együtt tud működni a legtöbb relációs adatbázis kezelő rendszerrel, és futtatási környezetek széles skáláján képes üzemelni, beleértve a Linux, Windows, Mac OS X, Solaris és a BSD rendszereket.
-
A Plone törvényileg védett. A nemzetközi non-profit Plone Foundation alapítvány 2004-ben alakult a Plone használatának elterjesztésére és a Plone-hoz fűződő szellemi jogok illetve védjegyek, márkanevek megóvására.
A Plone a Zope objektum orientált alkalmazás szerverre épül. A Zope és a Plone rendszerek a Python programozási nyelven íródtak. Pythont használ például a Google, a NASA, az Industrial Light and Magic, és még sok más nagy cég is. Miért? Mert a Python használata példátlan programozói termelékenységet erednényez.